Aktivitet

  • lundahl svarede til emnet Fil upload i forummet Forslag, Ideer, Ris & Ros 16 år, 2 måneder siden

    SnydAdmin;15717 wrote:
    I teorien kunne vi godt tillade lidt flere filtyper at blive uploadet som attatchments i indlæg og kun give brugere adgang til at downloade dem. Men ja der vil altid være virus problem og harddisk plads betaler jeg allerede en del for hver måned.

    Men hvis der var en rigtig god grund til at tillade nogle bestemte filer at blive gemt/downloadet kunne jeg godt overtales til at prøve. Syntes dog ikke jeg lige ser en rigtig god grund til det endnu i tråden.
    Jeg ville dog også foretrække at folk blot bruger de normale upload steder på nettet og blot linker til en fil.

    En ting man skal tænke på er at hvis en af jer nu uploadede en ulovlig fil (Copyright beskyttet eller andet), så er det mig personligt der har ansvaret for det rent juridisk – og med alt det arbejde jeg har, vil jeg ikke have tid til at “verificere” de filer i uploader og sikre at det er lovligt.

    Jeg forstår dig, og ikke :). Du har ret at uploade på en anden side vil både være virus frit, siden vil ikke have så mange fejl eller/og siden vil ikke blive sløv. Hvorfår kan man overhoved uploade til denne side. Jeg mener det gør siden langsomere :)