Aktivitet
-
Taizun svarede til emnet MSN Problemer i forummet PC 16 år, 8 måneder siden
Det kunne godt tyde på at du har problemer med router og/eller modem. En mulig løsning kunne være at prøve og genstarte dit modem samt din router(Hvis du har et). Hjælper dette ikke, kan du prøve at gendanne fabriksindstillingerne på dit modem samt router(Hvis du har et). Der findes forskellige metoder man kan bruge til at gendanne sit modem/router, så jeg vil råde dig til at læse den manual der fulgte med, eller finde en manual på nettet.
Husk: Vær opmærksom på, hvis du benytter dig af en trådløs router, er det en god idé at tjekke op på hvilke vigtige indstillinger der skal konfigureres efter gendannelsen, da man ellers nemt kan udsættes for angreb og/eller uindbudte gæster på sit netværk. Husk derfor at gendanne kodeord, samt andet, som kan skærpe sikkerheden, øjeblikkeligt efter gendannelsen.
Derudover kunne dette også godt tyde på en virus, som har trængt sig igennem jeres netværk, og ind i jeres router. Man hører sjældent om virusser som konfigurer ens router/modem, men det kan ske at en virus piller ved ens modem/router, og derved enten installere en anden firmware til denne(I hvilket tilfælde man er NØDSAGET til at gendanne fabriksindstillingerne), eller ved at konfigurere modem/router for at gøre netværket mindre sikkert, og derfor sårbar overfor angreb.
I værste tilfælde kan det være at en virus allerede har angrebet jeres netværk, og derved gjort det mulig for en hacker at trænge igennem, som så forsøger at gøre dig, samt andre, ude af stand til at benytte visse tjenester, samt andet, på din computer.Derfor, forsøg dig frem. Hvis en virus scanning intet finder, vil jeg råde dig til at gendanne modem/router.
Hvis alt slår fejl, kan du også forsøge at gendanne din computer til et tidligere tidspunkt.
Men først vil jeg lige høre, hvilket styresystem benytter du dig af?

