Aktivitet

  • uldtot svarede til emnet Kort om mig! i forummet Præsenter dig selv 14 år, 4 måneder siden

    SnydAdmin;21929 wrote:
    cool nok og velkommen til siden – hehe ja den med ~ har drillet mange og jeg har været igennem mange af koderne efterfølgende og rette til § hvilket passer til vores tastatur.

    Og dejligt med en ligesindet der også laver webudvikling – hvordan er du kommet igang med at sælge te? Har selv overvejet webshop i mange år.

    Igen, velkommen til siden og bidrag endelig med alt du kan herinde – vi kan godt bruge lidt mere liv i forummet igen

    Hele det med at sælge te er sket efter at have købt den samme te gennem en årrække (har drukket kaffe siden jeg var ca 12. og te fra jeg var 15-16). Te webshop var ikke det første jeg lavede af webshops. Havde i 2007 til 2010 en IT virksomhed hvor jeg også havde en webshop til denne og har været udvikler for en del webshops efterhånden. Den webshop jeg havde i 2007-2010 solgte IT hardware & software, markedet var bare så overbefolket at man næsten skulle give ting væk for at tiltrække kunder. Så den lukkede jeg igen sammen med den virksomhed

    Efter det manglede jeg noget at lave… for at gøre det kort… –>
    * Jeg var træt af den almindelige te jeg kunne købe i butikkerne og der måtte være noget andet.
    * En sød pige jeg brugte en del tid med på daværende tidspunkt , drak også te og tænkte så at det var da en god ide. Bare endnu en grund til at bruge tid sammen med hende, når hun skulle smage noget nyt te. (skal lige siges at dette er et meget dårligt grundlag at starte en virksomhed op på – og man skal nok være lidt håbløst forelsket i en person for at vælge på den måde som jeg gjorde. Men hey.. Det var de 10 minutter te smagning værd – selvom jeg dog ikke ser så meget til hende længere ! ) :DOH (pssst, fortæl det ikke til hende. haha)

    – Så jeg begyndte at undersøge markedet og fandt at der måtte være plads til en til og efter 3 måneder forberedelse og læsning af regler og love. Gik jeg i gang. Brugte i starten færdig udviklet webshop systemer, men fik hurtigt lavet mit eget som kunne præcis det jeg ville have. Jeg havde så heldigvis den fordel at have fulgt andres webshop på tæt hold (da jeg har udviklet dem) og kunne nemt se de fejl / mangler der måtte være.

    Kan helt klart anbefale at man prøver at starte en webshop, men man skal være seriøs omkring det. For det er ikke bare noget der lige tager 1-2 timer om dagen. Et godt sted at finde hjælp er amino.dk – dog er jeg ikke selv så aktiv derinde længere efter en masse regel ændring de har lavet, men rigtig godt sted alligevel.